Jak zvládnout blackjack v 10 krocích

Blackjack patří mezi nejoblíbenější hry v každém kasinu. Cíl hry je jednoduchý: porazit ruku dealera a dostat se co nejblíže k 21, aniž byste museli překračovat. Jednoduchost cíle je důvodem, proč si hru užívají začínající i zkušení hráči.

Zatímco cíl je jednoduchý, strategie hry nikoliv. Zvládnutí hry může trvat roky. Naučit se i základy herní strategie může trvat dlouho.

Naučte se základy

O cíli hry jsem se již zmínil.

Ale to není jediná věc, kterou budete k hraní hry potřebovat.

Začněme s hodnotami karty. Chcete-li vytvořit 21, budete muset použít tohoto bodového průvodce:

 • 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 nebo 10: Body se rovnají nominální hodnotě karty
 • Jack, Queen nebo King: 10 bodů
 • Eso: Může mít 1 nebo 11 bodů
 • Barvy karet (srdce, palice, káry nebo piky) nemají na hru žádný vliv.

Když hrajete v kasinu, lze pro hru použít až 8 standardních 52karetních balíčků. Některá kasina mohou používat pouze jeden balíček (ty jsou vzácné), ale většina bude používat 6 nebo 8 balíčků.

Každý balíček snižuje vaše šance na výhru, takže nalezení her s menším počtem balíčků je vaší výhodou. Většina kasin hraje se 6 nebo 8 balíčky.

Po uzavření sázek jsou každému hráči a dealerovi rozdány 2 karty. Hráčovy karty jsou rozdány lícem nahoru. Karty dealera jsou rozdány 1 kartou lícem nahoru a 1 lícem dolů.

Pokud nikdo nezíská přirozených 21 (eso plus karta s hodnotou 10 bodů), každý hráč má následující možnosti:

 • Zásah: Požádejte prodejce o další kartu.
 • Stand: Neberte si žádné další karty od dealera, ale pokračujte ve hře.
 • Double Down: Umožňuje zdvojnásobit vaši sázku – dealer vám rozdá 1 další kartu a váš tah automaticky končí.
 • Vzdát se: Vzdáte se poloviny sázky a skončíte, čímž vaše skončí
 • Split: Pokud máte dvě karty stejné hodnoty (například 77), můžete je rozdělit do 2 různých kombinací. Pak budete mít všechny výše uvedené možnosti pro obě ruce. Musí mít stejnou hodnost, i když královna a král mají stejnou hodnotu, nemají stejnou hodnost a nelze je rozdělit. Některá kasina vám umožní rozdělit si více hand, pokud mají nové rozdané karty také stejnou hodnotu. Pamatujte, že rozdělením uzavíráte novou sázku na novou kombinaci, takže nyní hrajete 2 handy – ne jednu, na které je dvakrát tolik jízd.
 • Pojištění: Pokud je karta dealera lícem nahoru eso, můžete zaplatit 1/2 sázky, abyste získali pojištění proti dealerovi, který má přirozený blackjack.
 • Možnosti dealera jsou ve srovnání s hráči omezené. Pokud má 16 nebo méně, musí zasáhnout. Pokud má 17 a více, musí stát. Nemůže se rozdělit, zdvojnásobit nebo se vzdát.

Pokud překročí 21, nebo vypadne, jak se tomu říká, prohraje. Všichni hráči, kteří neprohráli, vyhrávají, když dealer vypadne.

Každý hráč, kterému bylo rozdáno přirozených 21, vyhraje automaticky, pokud dealer neukáže eso. Pokud 2. karta, kterou dealer ukáže, nemá hodnotu 10, vyhrává hráč jako přirozený blackjack. Pokud má dealer kartu v hodnotě 10 bodů kromě svého esa, je to nerozhodný výsledek nebo push a sázka se vrátí hráči.

Nastavte rozpočet

Kdykoli hrajete, měli byste si stanovit rozpočet. Je snadné nechat se pohltit vzrušením ze hry a ztratit perspektivu.

Než si nastavím rozpočet na exkurzi do kasina, abych si zahrál blackjack, mám tendenci trochu ušetřit. Nejdu do kasina, abych si zahrál pár her a odešel. Kdybych to chtěl udělat, hrál bych online.

Chtěl bych mít minimálně 1 000 $. To stačí na to, abych hrál pár hodin (alespoň tak, jak hraji já) a necítil jsem, že u stolu nemám dost času.

Ať už se objevím s 1 000 $, 5 000 $ nebo více, vždy omezím své sázení na tuto částku. Nikdy jsem nesázel nad rámec toho, co jsem plánoval.

Nikdy nejdu do kasina s nadějí, že vydělám peníze na nájem nebo zaplacení auta za měsíc. Důvodem je, že jsem si vždy bral frázi „nesázejte více, než si můžete dovolit prohrát“ k srdci.

Nenechte se chytit do situace, kdy budete přesvědčovat sami sebe, že další handa bude ta, že můžete vyhrát všechno.

Pokud prohráváte a utratíte rozpočtovou částku, omezte ztráty a zkuste to jiný den. Pokud hodně vyhráváte a máte nashromážděný pěkný bankroll, uvědomte si, kdy je den vyhrát, a užijte si výhry.

Znát terminologii

V hazardních hrách má každá hra své jedinečné termíny a slang. Například v Texas hold ‚em uslyšíte termíny jako flop, turn a river. V kostkách máte pojmy jako bod, hadí oči a střelec.

Totéž platí v blackjacku.

Je důležité rozumět jazyku hry.

Koneckonců, jak můžete ovládat blackjack, když nevíte, o čem hráči mluví?

Již jsem uvedl typy sázek, které můžete uzavírat. Kromě toho však pojmy, které budete potřebovat znát, zahrnují:

 • Charlie s 5 kartami: Bonus nebo automatická výhra v některých hrách, když ruka obsahuje pět karet bez vyřazení. Když hráč obdrží 5 karet bez vyřazení. V některých hrách jde o automatickou výhru.
 • Bust card: Karta, která je rozdána a která dává součet rozdání nad 21.
 • Busta: Mít celkový počet karet nad 21
 • První základna: Sázkové místo umístěné nalevo od dealera, které je první pro přijímání karet a hraní.
 • Hard hand: Hand, která neobsahuje eso, se nazývá hard hand. Každá karta v balíčku kromě esa má stanovenou hodnotu. Protože se hodnota nezmění, je to „těžké“.
 • Hit: Chcete-li požádat o další kartu.
 • Hole card: Karta dealera, která je rozdána lícem dolů a není hráčům ukázána, dokud nereagují na své ruce.
 • Natural: Součet 21 (blackjack) v prvních dvou rozdaných kartách.
 • Páry: 2 karty stejné hodnoty jsou považovány za pár.
 • Push (Tie): Když hráč a dealer mají handy se stejným součtem.
 • Bota: Zařízení používané k držení balíčků karet. Obvykle to bude v kasinu obsahovat až 8 balíčků.
 • Měkká kombinace: Kombinace, která obsahuje eso a jakoukoli jinou kartu, se nazývá měkká kombinace. Eso lze hrát vysoko nebo nízko, takže má hodnotu 1 nebo a 11, takže jeho hodnota je „měkká“ nebo proměnlivá.
 • Stiff: Jakákoli tvrdá kombinace, kde existuje možnost propadnout tažením další karty, konkrétně 12, 13, 14, 15 nebo 16. (17 nebo vyšší není tvrdá kombinace, protože na ní budete vždy stát.)
 • Třetí základna: Sázkové místo umístěné napravo od dealera, které hraje poslední.
 • Upcard: Lícem nahoru karta, kterou ukazuje dealer.

Poznejte varianty Blackjacku

Nejběžnější hrou blackjacku je klasický blackjack. Popisy hry a pravidla, která jsem zde zmínil, jsou pro klasický blackjack.

To ale neznamená, že neexistují jiné varianty. Naopak v kasinech po celém světě existuje mnoho variant.

Mezi nejoblíbenější varianty patří:

 1. Blackjack Switch
 2. Blackjack s dvojitou expozicí
 3. Ponton
 4. Progresivní blackjack
 5. Španělština 21
 6. Super zábava 21
 7. Každý z nich má svá vlastní pravidla a strategie.

Blackjack Switch je variace, kde každý hráč dostane dvě handy, nikoli jednu. Hráč má zpočátku povoleno vyměnit nebo vyměnit horní 2 karty mezi rukama. Přirozené blackjacky jsou vypláceny sudými penězi namísto standardních 3 ku 2. Dealer tvrdých 22 tlačí všechny hráče kromě přirozeného blackjacku.

Double Exposure Blackjack je varianta, ve které dealer obdrží 2 karty lícem nahoru v úvodním rozdání. V této hře je výhoda domu pro přirozený blackjack snížena ze 3 na 2 na sudé peníze. Hráči prohrávají své sázky, když mají ruce svázané s dealerem. Kromě toho, když jsou karty obou dealerů odkryté hned na začátku, hráči si nemohou koupit pojištění ani se vzdát svých karet.

Pontoon (nebo britský ponton) se hraje s jedním balíčkem 52 karet. Pontoon používá výrazy „twist“ (úder), „stick“ (stát) a „buy“ (zdvojnásobit sázku, nezaměňovat se zdvojnásobením). Má jiný soubor pravidel. Pravidla pro nákup v pontonu zahrnují, že hráči mohou nakoupit 2 až 4 karty na libovolnou ruku a hráči se po nákupu mohou zkroutit.

Další verze Pontoonu je populární v Asii a používá přizpůsobený balíček karet. Tato verze je také známá jako Treasury 21, Jupiters 21, Paradise Pontoon a Federal Pontoon.

Progressive Blackjack je verze hry, která přidává vedlejší sázku. Specifická hodnota karty spouští výplaty vedlejších sázek v balíčku. Nejběžnějšími motivy karet jsou buď 7s nebo esa, ale může to být jakákoli karta, kterou si kasino vybere.

Výplaty mohou být za jednu kartu, pár, výlety nebo 4 stejného druhu, stejné nebo smíšené barvy. Progresivní jackpot postupem času roste, dokud ho někdo netrefí.

Spanish 21 se hraje se 6 balíčky po 48 kartách. V této variantě jsou z balíčku odstraněny všechny 10. Kluci, královny a králové zůstávají v balíčku a udržují si stejnou hodnotu 10 bodů.

Na rozdíl od jiných variant blackjacku jsou hráči udělovány nerozhodně. Takže blackjack hráčem vždy vyhrává.

Možnosti rozdělení, úderu nebo postavení fungují stejně jako normální blackjack, ale pokud dostanete 2 esa, můžete zasáhnout, kolik chcete. Páry es se mohou rozdělit až 4krát. Hráč může zdvojnásobit po druhé nebo pozdějších kartách.

Super Fun 21 se hraje s 1 standardním balíčkem karet. Hráči mají možnost rozdělit ruku až 4krát. Mohou se kdykoli zdvojnásobit a vyhrávají automaticky, pokud je jim rozdáno 6 nebo více karet v součtu 20. To je případ, i když má dealer blackjack. Pokud hráč dostane v ruce 5 nebo více karet v celkovém počtu 21, zdvojnásobí svou výhru.

Naučte se základní strategii

Pro každou rozdanou handu existuje správný a špatný způsob, jak pokračovat.

I když je k dispozici mnoho různých strategií, je nejlepší začít něčím jednoduchým. Když hraji, mám určitá pravidla, která dodržuji.

Pro jemné ruce:

 1. Pokud je můj součet 19 nebo vyšší, stojím.
 2. Pokud je můj součet 18, stojím, pokud dealer ukazuje 7, 8, 9, 10, jacka, královnu nebo krále, trefím, pokud dealerova karta lícem nahoru ukazuje 2, 3 nebo 4.
 3. Pokud je můj součet 17 nebo nižší, trefím vás, pokud můj součet není 13, 14, 15, 16, 17 nebo 18 a karta dealera lícem nahoru je 5 nebo 6. V tomto případě.
 4. Zdvojnásobím.

Pro tvrdé ruce:

 • Stojím na 17 nebo výš.
 • Trefil jsem 12, 13, 14, 15 nebo 16, pokud dealer ukazuje 7 nebo vyšší. Pokud dealer ukazuje 2 až 6, stojím.
 • Zdvojnásobím, pokud dealer ukazuje jakoukoli kartu 2 až 9, pokud mám karty v hodnotě 10 nebo 11.
 • Trefím, pokud moje karty mají celkem 9 nebo méně.

Pokud mám pár, pak se to stává výjimkou z mé strategie. Když mám pár, používám následující strategii:

 1. Nikdy jsem nerozdělil pár 4, 5 nebo karet v hodnotě 10.
 2. Vždy se rozdělím, když mám pár es nebo pár osmiček.
 3. Vždy rozdělím jakékoli páry 2, 3, 6, 7 nebo 9, pokud dealer ukazuje 4, 5 nebo 6.
 4. Pokud dealer ukazuje 9, J, Q, K nebo A a já mám 16, vzdávám se.

S touto strategií snížím house edge na cca 1%.

Další základní strategie jsou ještě lepší.

Ale než se pokusíte naučit pokročilé strategie, je nejlepší naučit se základy.

Znát pravidla tabulky

Neexistují žádné zákony, které by říkaly, že kasino musí hrát hru určitým způsobem nebo nabízet výplaty určitým způsobem. Z tohoto důvodu budete muset prozkoumat kasino, ve kterém chcete hrát, abyste zjistili podrobnosti.

Jedním z příkladů jsou kurzy. Kasina tradičně platí za blackjack 3 až 2 kurzy.

Některá kasina však nyní platí za blackjack 6 až 5 kurzů.

Kasina mohou ve hře používat 1 až 8 balíčků. Dělají to proto, aby vyhodili počítadla karet. Hranice domu se zvyšuje pro každý balíček použitý ve hře.

Většina her blackjacku vyžaduje, aby se dealer zastavil na 17, i když to znamená, že dealer prohraje. Některá kasina však umožňují dealerovi trefit měkkých 17.

Znáte-li tato pravidla předem, můžete si ušetřit spoustu problémů.

Pojištění je hloupá sázka

Ujistit se, že minimalizujete ztráty, se zdá jako dobrý nápad.

To není případ blackjacku.

Pojištění je k dispozici poté, co jsou rozdány všechny počáteční karty a dealer má zobrazeno eso. Chcete-li získat pojištění, vsadíte 1/2 původní sázky.

Pokud má dealer přirozený, vyhrajete kurz 2 ku 1 – takže jste vyrovnaný.

Pokud dealer nemá blackjack, prohráváte sázku na pojištění.

Mnohokrát existuje tendence přijmout tuto sázku, pokud jich máte celkem 20.

Ale mějte na paměti, že již máte 2 karty, které krupiér potřebuje k vytvoření blackjacku.

Ostatní hráči pravděpodobně mají také karty, které dealer potřebuje. Je tedy lepší stát na svém a pojistku neuzavírat. Pamatujte, že dealer bude mít blackjack jen asi 30 % času.

Naučte se počítat karty

Počítání karet je dovednost, při které se hráč učí určit, zda další handa poskytne výhodu hráči nebo dealerovi.

Počítáním karet hráč snižuje hranu domu tím, že průběžně sleduje hodnotu viditelných rozdaných karet, jak vysokých, tak nízkých.

Když se naučíte počítat karty, získáte možnost více sázet a méně riskovat. Riskujete méně, protože součet počtu vám dá vědět, kdo je pravděpodobným vítězem kombinace.

Existuje několik systémů, které můžete použít k počítání karet, a mnoho z nich funguje podobně.

Pro každou zahranou kartu je každé kartě přiřazena hodnota -2, -1, 0, 1 nebo 2. Součty sčítáte v hlavě během hraní.

Ve Spojeném království nebo ve Spojených státech neexistují žádné zákony, které by bránily počítání karet. To neznamená, že vás za to kasino nemůže vyhodit. Výjimkou je New Jersey, kde je kasinům zakázáno blokovat přepážky karet v důsledku rozhodnutí Nejvyššího soudu New Jersey z roku 1979.

Další informace o vedlejších sázkách

Protože blackjack má nízkou výhodu, kasina hledají způsob, jak zvýšit peníze, které mohou ze hry vydělat.

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je nabízet vedlejší sázky.

Vedlejší sázky jsou oddělené od běžné hry. Jedna vedlejší sázka, kterou jsem již zmínil, je pojištění.

Ale jsou i další.

Tyto zahrnují:

 • 21+3: Tato vedlejší sázka se vyplácí na základě prvních 2 karet, které dostanete, a navýšení karty dealera. Pokud 3 karty tvoří barvu, postupku, trojici nebo postupku, vyhráváte.
 • Royal Match: Tato vedlejší sázka platí, pokud jsou vaše první dvě rozdané karty vhodné. Výplata je 5 ku 2. Pokud máte krále a královnu v barvě, zvýší se výplata na 25 ku 1. Za blackjack v barvě také dostanete výplatu 5 ku 1.
 • Více než 13 let: Jak už název napovídá, sázíte na to, že váš součet bude více než 13 let. Pokud dostanete 13, prohrajete. V této sázce je eso nízké.
 • Super 7s: Cílem je zde 7s. 1 7 platí 3 ku 1. Pokud jsou první 2 karty 7, dostanete 50 ku 1 za nevhodnou barvu, 100 ku 1 za vhodnou. Pokud získáte 3 7s, dostanete 500 ku 1 nevhodné, 5 000 ku 1 vhodné. Sázka je omezena na 1 $, takže nejvíce můžete vyhrát 5 000 $.

Cvičení

Nikdo se nestane mistrem bez praxe. Pokud chcete zdokonalit své dovednosti, musíte cvičit na konzistentním základě.

Když jsem začal hrát blackjack, trénoval jsem každý den. Začal jsem tím, že jsem šel do bezplatných online kasin. Strávil jsem hodiny učením se hry a zkoušením nových strategií, abych si mohl vybudovat sebevědomí.

Nakonec jsem se cítil dostatečně sebevědomý, abych vyzkoušel online kasino se skutečnými penězi. Hrál jsem o malé sázky, protože jsem věděl, že na chvíli prohraji.

Také jsem začal hrát s kamarády o peníze. Pomohlo mi to dostat živé reakce a tu lidskou rovnici do mé hry.

Asi po roce, co jsem to dělal, nastal čas vydat se do skutečného kamenného kasina. Pořád si pamatuji, jak jsem vešel s 2000 $. Hrál jsem několik hodin a poté, co jsem prohrál všechny své peníze, dostal skvělé kompy.

Ale dál jsem hrál a trénoval a teď často odcházím s více penězi, než jsem přišel.

Cvičte, dokud to nezvládnete.

Závěr

Blackjack je zábavná hra. Líbí se mi to kvůli jednoduchému cíli. Získejte 21.

Pokud ale chcete ve hře obstát, musíte se připravit.

Udělejte si čas na prostudování pravidel hry. Hledejte strategie, které vám pomohou posunout okraj směrem k vám.

Ne každá blackjack hra je stejná. Existuje více než 100 variant hry a pravidla se u každé liší. Dotkl jsem se některých oblíbenějších, ale je jich k dispozici mnohem více. Tak se ještě jednou vzdělávejte v tom, co hrajete a v pravidlech hry.

Především to není cesta k bohatství. Jako každá hra má být zábavná.