wordpress

Co je to WordPress a jeho výhody ?

Tento článek bude spíše než pro odbornou komunitu webových vývojářů cílen právě na klienty, kteří nemají moc ponětí cože to ten WordPress vlastně je a proč by měli chtít webovou stránku právě na onom WordPressu.

 

WordPress je CMS ( z anglicky content management system, český systém pro správu obsahu) s otevřeným Open Source kódem, to znamená volně k použití s otevřeným kódem. V roce 2004 začínal jako platforma určená především blogerům, ale dnes se s ním dá postavit a spravovat téměř jakákoliv stránka. Někteří i když WordPress neznáte, tak neslyšíte toto jméno poprvné. Je to tím, že dnes se WordPress díky své flexibilitě těší velikého úspěchu v podobě miliónů webových vývojářů, kteří své projekty tvoří pomocí tohoto CMS.

 

WordPress se neustále rozrůstá, každá jeho aktualizace opravuje nějaké nešvary předchozích verzí a přidává něco nového. Je možné vybrat si ze statisíců pluginu (dodatečného softwaru) tvořených komunitou, které vaší stránce přidají další funkce, snadno a rychle. Je to CMS které si dobře rozumí se sociálními sítěmi což je dnes nejlepší prostor pro dělání marketingu. Pojdmě si to tedy shrnout do pár bodů co od webové stránky na tomto systému můžete očekávat a jaké nabízí pozitiva.

 

Rychlá správa obsahu

Právě onou nejlepší vlastností WordPressu, kvůli které se dodnes úspěšně rozšiřuje, je jeho správa nad obsahem. Troufám si tvrdit, že naučit se změnit text na stránce, nebo publikovat nový článek, je stejně težké, možná jednodušší, než se naučit s MS Word. Rozhraní vypadá v celku podobně, vyberete si sekci, text co chcete změnit, nebo že chcete přidat článek a už se před Vámi objeví editor, s možnostmi nastavení písma, velikostí a stylu, formátování a možnost nahrát obrázek.

 

Po stranách máte výběr kategorie do které chcete příspevěk vložit. Úplně stejně to funguje i s jinými texty na stránce, ten samý editor, zde se ovšem mění možnosti jako výběr kategorií atd. Tyto možné volby Vám nastavím já jako programátor a vy poté jako laik, bez znalosti kódu jste schopný vyplňovat mnou předdefinovaná pole jako telefon, email, vybrat kategorii produktu atd. Je to velmi rychlé a velmi pohodlné.

wordpress sprava obsahu

Obsah v dobrých rukou

Když máte dopsaný článek, nebo text a zapomenete jej publikovat, chcete odejít někam jinam, WordPress Vás upozorní, že zde máte rozepsaný článek než stránku vypne. To může mnohdy zachránit spoustu nervů a času. To samé pokud si text článku mylným kliknutím smažete, WordPress články neustále ukládá.

 

Odkudkoliv

Do administrace se dostanete odkudkoliv kde budete mít internet. Tudíž Vám nic nebrání v případě třeba nalezení pravopisné chyby text okamžitě opravit.

 

 

Kontakt s Vaší komunitou a pozice ve vyhledávačích

Na WordPressu je také možné si spravovat vlastní diskuze pod články. Není problém přidat k článku diskuzi a vy si ji poté jste schopni moderovat. Můžete nastavit, že chcete před publikováním každý příspěvek schválit, nebo že se uživatel nejdříve musí zaregistrovat aby mohl publikovat příspěvky. Není nic transparentnějšího než otevřená diskuze.

 

S tím souvisí i ono snadné publikování. Publikujte často a publikujte články, které Vaší komunitu zajímají. Ne jenom, že Vaše komunita bude narůstat, zároveň bude lepší i Vaše pozice na Googlu, který v současné chvíli postavuje víše stránky s pravidelně přibývajícím obsahem.

 

Publikujte i když nejste online

Ve WordPressu jde také nastavit pravidelné publikování obsahu. Dejme tomu, že připravujete několika dílný seriál článků na nějaké téma. Můžete si snadno nastavit aby týdně vycházel jeden díl a napsat je všechny najednou.

 

Možnost různých výpisů

Toto je krásné na dynamickém webu. Na titulní straně chci mít výpis článků, dále chci mít vlastní stránku s výpisem článků a ještě chci na články odkazovat z dalších míst webu. Na dynamickém webu je krásné to, že přidáte obsah (článek) a nemusíte se dále starat. Ve všech výpisech se přidá link a třeba i obrázek a další věci které budete chtít zobrazit.

 

Správa obrázků

Snadno a rychle můžete nahrávat a umisťovat do svého obsahu obrázky, vytvářet si galerie, jeden obrázek použít klidně na dvou místech atd.

wordpress sprava obsahu

 

Leave a Reply

 

Portfolio

Naposledy přidané práce